Who's on when?

The following is a guide to when each artist is playing - some playing more than once over the weekend. N.b. the programme may be subject to last minute changes. All artist times will be in the printed programme available at Burleys, Market Place, Southwell and in the Box Office.

Thursday Evening

 

Big Top 19:30 - 23:00 

Los Pacaminos
Truckstop Honeymoon
Blue Summit
Joshua Cook

Frontier Stage 17:00 -00:00

Local Artists Showcase

Barleycorn Stage 19:00 - 00:15

Blue Summit
Alden Patterson & Dashwood
Katie Spencer
Kim Edgar

Winter Wilson

 

Friday Afternoon

Rolleston Church 12:00 - 13:45

Alden Patterson & Dashwood

Truckstop Honeymoon

 

Folk Stage 14:15 - 17:00

Hotel Palindrone
Dark Horses (Flossie & Keith)

Katie Spencer

 

Frontier Stage @15:00 - 19:15

Sunjay

Jessica Pearson
Suddenly Years Align
Honey & The Bear

 

Friday Evening

 

Big Top 19:15 - 23:00

Steve Harley
Grace Petrie
Otway and Barrett

 

Folk Stage 18:30 - 21:15

Euro Bal Hotel Palindrone (22:00-00:00)
The Hunch
Ida Wenoe
Kim Edgar

 

Frontier Stage 20:30 - 01:30

The Activators
Otway & Roadie
Cut Throat Francis
The Hardy Band

 

Barleycorn Stage 17:00 - 00:15

The Hunch
Grace Petrie
Phoebe Warden
Cut Throat Francis
Clarke Camilleri

Open Mic Hosted by EYC

Saturday Afternoon

 

Big Top 12:15 - 18:30

Blackbeards Tea Party
Calan
Nancy Kerr
Pete Morton

 

Folk Stage 12:45 - 16:30

Gordie MacKeeman
Ruth Notman & Sam Kelly
Greg Russell & Ciaran Algar
Jessica Pearson

Frontier Stage 12:00 - 17:00

Flossie French Concert
Ida Wenoe
Hickory Signals
Phoebe Warden
Mishra

 

Barleycorn Stage 12:30 - 17:00

Open Mic Hosted by EYC

Barleycorn Marquee 15:00 to 17:00

Irish Session with Chris Sherburn & Emily Sanders and Kate Perrey  

 

Saturday Evening

 

Big Top 20:15 - 23:30

Sam Kelly and the Lost Boys
Gordie MacKeeman
Greg Russell & Ciaran Algar

 

Folk Stage 19:00 - 21:45

Blackbeard's Tea Party (23:30 - 01:00)
Nancy Kerr
Suddenly Years Align
Winter Wilson

 

Frontier Stage 19:30 - 00:45

JigJam
Calan
Maniere des Bohemiens
Isembards Wheel
Silk Roots

 

Barleycorn Stage 17:00 - 00:00

Maniere Des Bohemiens
Ranagri
Sam Brothers
Bird In The Belly
Lizzie Hardingham
The Hardy Band
Honey & The Bear

Open Mic

Sunday Afternoon

 

Big Top 12:00 - 16:00

Korrontzi
Dinamo
Jigjam
Flossie Malavialle

 

Folk Stage 12:00 - 15:45

Eabhal
Blue Rose Code
Mishra
Huson-Whyte

 

Frontier Stage 12:30 - 19:15

Sarah Savoy Band
Truckstop Honeymoon
Quiz
Poetry Slam

 

Barleycorn Stage 12:30 - 14:30

Open Mic Hosted by EYC

 

Sunday Evening

 

Big Top 18:45 - 22:00

Skipinnish
Blue Rose Code
Ranagri

 

Folk Stage 17:00 - 22:15

Joshua & Sunjay
Poetry Slam & Open Mic Winners
Pete Morton
Rosenblume
Jim Causley
Bird in the Belly

 

Frontier Stage 20:15 - 00:15

Sunjay Sings Buddy
3 Daft Monkeys
Dinamo

Barleycorn Stage 17:15 - 00:15

Song for Lincolnshire Penny Sykes
Ryan Farmer Trio
Ruth Notman
Mishra
Jim Causley
Rosenblume
Eabhal
 

Copyright, The Gate to Southwell Folk Festival Ltd

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
Spotify_Logo_CMYK_White.png